Question 2:
Compute the heat generated while transferring 96000 coulomb of charge in one
hour through a potential difference of 50 V.
Solution:
Given
Charge (Q) =96000C
Time
(t)=1hr=60×60=3600s
Potential
difference V=50volts
Now we know that H= VIt
So we have to calculate I first
As I=Q/t
∴ I=96000/3600=80/3 A