Showing posts with label Fill in the blanks by suitable conversion of units. Show all posts
Showing posts with label Fill in the blanks by suitable conversion of units. Show all posts

Tuesday, 21 May 2013

Fill in the blanks by suitable conversion of units

Fill in the blanks by suitable conversion of units:
(a) 1 kg m2s–2= ...g cm2 s–2
(b) 1 m =... ly
(c) 3.0 m s–2=... km h–2
(d) G= 6.67 × 10–11 N m2 (kg)–2=... (cm)3s–2 g–1.
Solution
(a) 1 kg m2s–2= ...g cm2 s–2
1 kg m2 s–2 = 1 kg × 1 m2 × 1 s–2
we know that
1 kg = 103 g
1 m = 100 cm = 102 cm
Plug these values we get
1 kg × 1 m2 × 1 s–2 =103 g × (102 cm)2 × 1 s–2 = 103 g × 104 cm2 × 1 s–2 = 107 g cm2 s–2
(b) one light year is the distance travelled by sun light in 1 year
Use formula
Distance = speed × time
Speed of light = 3 × 108 m/s
Time = 1 year = 365 days  = 365 × 24 hours  = 365 × 24 × 60 × 60  sec
Plug these values in above formula we get
1 light year distance =  (3 × 108 m/s) × (365 × 24 × 60 × 60 s) = 9.46 × 1015 m
9.46 × 1015 m = 1 ly
So that 1 m = 1/ 9.46 × 1015 ly  = 1.06 × 10-16 ly 
(c) 3.0 m s–2=... km h–2
1 hour = 3600 sec  so that 1 sec = 1/3600 hour 
1 km = 1000 m        so that 1 m  = 1/1000 km
3.0 m s–2  = 3.0 (1/1000 km)( 1/3600 hour )-2 = 3.0 × 10–3 km × ((1/3600)-2 h–2)
= 3.0 × 10–3 km × (3600)2 h–2 = 3.88 × 104 km h–2
Answer
3.0 m s–2=3.88 × 104 km h–2
(d) G= 6.67 × 10–11 N m2 (kg)–2=... (cm)3s–2 g–1.
Given that
G= 6.67 × 10–11 N m2 (kg)–2
We know that
 1 N = 1 kg m s–2
1 kg = 103 g
1 m = 100 cm = 102 cm 
plug above values, we get  
=> 6.67 × 10–11 N m2 kg–2 = 6.67 × 10–11 × (1 kg m s–2) (1 m2) (1Kg–2)
Solve and cancel out the units we get
=>  6.67 × 10–11 × (1 kg –1 × 1 m3 × 1 s–2)
Plug above values to convert Kg  to g and m to cm
=>  6.67 × 10–11 × (103 g)-1 × (102 cm)3 × (1 s–2)
=>  6.67 × 10–11 × 10-3 g-1 × 106 cm3 × (1 s–2)
=>
 6.67 × 10–8 cm3 s–2 g–1